Lila csík - Fehér csík - 1885-2015 - Újpest FC 130 éves története ********** "Fehér égen Lila csík száll"

Újpest FC - Újpesti Lilák - Bíró Csaba

Az Újpest FC Története és Történelme

- "1885-ben néhány sportolni vágyó fiatal, megalapította az Újpesti Torna Egyletet - ÚTE. Ezután úgy döntöttek, a klub színe pedig legyen: lila-fehér. Mivel a testedzést ekkoriban a szertorna jelentette, s fogadták el a mottót: "Egység, Épség, Egyetértés!"

- "Az Újpest kitartó, lojális, hűséges, és népes szurkoló táborral rendelkezik, akik rajonganak csapatukért és a lila-fehér színekért. Ők azok akik mindig megteremtik a mérkőzések jó hangulatát".

Újpest FC története, lila-fehér történelem

2023.08.24 19:36

 

Újpest FC története, lila-fehér történelem.

Az Újpest FC a legnagyobb múltú magyar klub, a legrégebben: 1885. június 16-án alapított magyar sport egyesület labdarúgó csapata, melynek székhelye, Budapest: IV. kerülete, tehát: Újpest. A lila-fehérben szereplő csapat: 20-szoros magyar bajnok, 21-szeres magyar bajnoki második helyezett, 19-szeres magyar bajnoki harmadik helyezett, 11-szeres magyar kupagyőztes, 7-szeres magyar kupadöntős, 3-szoros magyar Szuperkupa-győztes, Nemzetek Tornája-győztes, 2-szeres KK-győztes. Az Újpest Magyarország egyik legnépszerűbb csapata.

IV. kerület - Újpest | UTE Labdarúgó Szakosztály (Újpest FC) - Szusza  Ferenc StadionFoci Történelem: ÚJPEST FC
 
Az Újpesti TE megszületése - 1885. Június 16.  
 
Az Újpest FC a legnagyobb múltú magyar klub, a legrégebben: 1885. június 16-án alapított magyar sport egyesület labdarúgó csapata, székhelye, Budapest IV. kerülete, Újpest. A Lila-Fehér színekben szereplő csapat: 20-szoros magyar bajnok, 21-szeres magyar bajnoki második helyezett, 18-szoros magyar bajnoki harmadik helyezett, 11-szeres magyar kupagyőztes, 6-szoros kupadöntős, 3-szoros Szuperkupa-győztes, 2-szeres KK-győztes, Nemzetek Tornája-győztes. Az Újpest Magyarország harmadik legsikeresebb labdarúgó csapata, csak a FTC és MTK előzi meg.

1885. június 16-án néhány sportolni vágyó fiatal, megalapította az Újpesti Torna Egyletet (ÚTE). Mivel a testedzést ekkoriban a szertorna jelentette az Újpesti sportemberek első tömörülése is e sport űzése céljából jött létre. Goll János iskolai tanár: Deák utcai lakásán: Berényi Antal, Székely Ábris, Ugró Gyula elhatározta, hogy megalapítják az Újpesti Torna Egyletet.

1885. június 16-án hivatalosan a piactéri iskola egyik tantermében húsz fiatal mondta ki az egylet megalakulását. Rövid időn belül további: 78 fiatal csatlakozott s fogadta el a mottót: "Egység, Épség, Egyetértés!", és egyúttal azt is, hogy az egyesület színe pedig legyen: Lila-Fehér.

1885-ben megalakult: Torna szakosztály első évtizedeire a tömeg-tornákon, dísz-tornákon, bemutatókon való részvétel volt a jellemző. Újpesten az 1885-ös alapítást követő: 14 évben, 1889-ig csak szertornára, atlétikára szakosodtak, az Újpesti Torna Egyletnél. A klasszikus torna, minden sport őse és alapja, a mi egyesületünknél is mint a sportok sportja állt olvashatjuk az UTE 1935-ben kiadott jubileumi évkönyvében.
 
Az Újpest FC Megszületése - 1889. December 31.

1899. december 31-én vasárnap délután fiatalok egy csoportja gyülekezet a "Gyár utca 31."-es szám alatt. Még a község többi része a: 19. század utolsó szilveszterére készült, az itt megjelenő: 20 fős társaságot más foglalkoztatta. A Magyarországon pár éve meghonosodott játék szenvedélyétől hajtva meg akarták alapítani az első: Újpesti futball-klubot. A délután: 15 órakor kezdődő ülésen megválasztották a: 8 fős tiszti kart, elnöknek: Baráth Lajost jelölték ki. Majd meghatározták a klub-tagság feltételeit. Az ülés végén az egylet a Újpest Football Club nevet kapta, színe a: Lila-Fehér lett.

Az Újpesti labdarúgó szakosztály: 1899-ben kezdte meg működését. A legnagyobb múltú magyar futball klubok az 1890-es évek végén alakultak, így a magyar bajnokság és a magyar klubok az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkeznek a világon. A legnagyobb múltú magyar klubok a fénykorban világszerte ismertek és híresek voltak. A magyar labdarúgásból későbbi világsztárok nőttek ki, olyan nagy egyéniségek akik a világ futballjára is nagy hatást gyakoroltak.

Az Újpestieknek, mivel az eddigi homokos edzőpálya erre nem volt alkalmas új pályát kellett keresniük, amire a Pamutgyár melletti füves földrészt vélték a legalkalmasabbnak. Itt játszották le az Újpesti futball történetének első mérkőzését a III. Kerületi TVE csapata ellen, ahol az Újpestiek meglepetésre: 1-1-es döntetlent értek el, az Újpest történetének első gólját: Weidlinger érte el.

A Magyar labdarúgó bajnokság: 1901-ben indult útjára, az Újpest a másodosztályban kapott besorolást. A klub: 1905-ben jutott fel az első osztályba, ahonnan: 1911–1912-es bajnokság végén kiesett, egy év alatt sikerült visszatérni a legjobbak közé. Az Újpesti csapat az 1912-es szezontól kezdve megszakítás nélkül az első osztályban, az NB I-ben szerepel, ami egyedülálló rekord Magyarországon.
 
Kapás Boglárka kiállt Újpestért! | Anna BlogozinUjpest Dozsa Budapest logo, Vector Logo of Ujpest Dozsa Budapest brand free  download (eps, ai, png, cdr) formats

Az Újpesti Futball első sikerei - 1901--1910
 
Az első magyar bajnokság: 1901-ben indult útjára, az Újpest azonban csak a II. osztályban kapott besorolást. Hiába szorgoskodtak ott az Újpesti vezetők is az MLSZ megalapításánál a többiekkel együtt, mégis csak a másodosztályba sorolták be a klubot, tehát itt kellett megkezdeniük a bajnoki rajtot.
 
Az Újpest történetének első bajnoki mérkőzését: 1901-ben a Ganz csapat ellen vívta, és az UTE 8-0-ra nyert. Az Újpest: 1901-ben történetének első bajnoki mérkőzésén így állt fel. Újpest:. Ugró --- Steiner, Szedlyár --- Weidlinger, Pozsonyi, Neubrandt --- Schön, Herczeg, Dinich, Meskó, Fürst.
 
Az MLSZ nem hitelesítette a Pamutgyár melletti pályát, így a klub vezetői arra a döntésre jutottak, hogy új pályát építenek a Népszigeten. A pálya felavatására: 1903. május 24-én került sor. A pálya közel: 20 évig szolgálta a csapatot.
 
1904-ben az Újpest megnyerte az NB II-es bajnokságot és feljutott végre a legjobbak közé. Az Újpest 1904-es Bajnokcsapata:. Bej --- Molnár I, Vermes --- Glotzbach, Barcsay, Kuschner --- Prácser, Herczeg, Ludwig, Molnár II, Hanisch.
 
1905-ben az Újpest történetének első NB I.-es mérkőzését a Ferencváros csapata ellen játszotta a Soroksári úton. Az első NB I.-es meccsét játszó: Újpest:. Bej --- Molnár I, Rossmann --- Fandl, Szabó, Kuschner --- Herczeg, Novák, Petz, Molnár II, Fejér..
 
Az Újpest BEK-győztest kiütve az elitben - NSOUjpest Dozsa Budapest logo, Vector Logo of Ujpest Dozsa Budapest brand free  download (eps, ai, png, cdr) formats
 
Az Újpest stabilizálja helyét az első ligában - 1910--1920
 
Az Újpest számára az 1910-es évek azt jelentették, hogy a csapatnak végre sikerült stabilizálnia a helyét az első osztályú bajnokságban. Az Újpest: 1912-ben megnyerte ismét az NB II-es bajnokságot és visszakerült az NB I-be.
 
Az Újpest: 1912-es NB II-es Bajnokcsapata: Kazár --- Molnár F, Kardos F --- Baubach, Goldstein, Fürst --- Molnár II, Molnár III, Szidon, Vanicsek, Vranák.  
 
Az 1912-es szezontól kezdve a csapat megszakítás nélkül az első osztályban szerepel, ami egyedülálló rekord Magyarországon. Ezt Magyarországon egyik csapat sem mondhatja el magáról, unikum.
 
Az 1917-es esztendő ismét egy történelmi dátum volt az Újpesti futball történetében, a csapat az NB I.-ben bronzérmes lett, először sikerült legyőzni a Ferencvárost, és először előztük meg a bajnokságban a Fradit.
 
Az 1917-es bajnoki bronzérmes Újpest:. Klein --- Fogl II. K, Fogl III. J --- Buza, Baubach, Karger --- Csontos, Fogl I. F, Priboj, Molnár II, Szidon.
 
"Az Újpest hazai pályán rendkívül agresszív, ezért a lila-fehérek hihetetlenül fanatikus közönsége a felelős, szinte belelovalják játékosaikat a lendületes támadásokba, és a győzelembe". Ezt jelentették az "Öregről" és híveiről a századelő sport krónikái. Az Újpesti TE országszerte egyre ismertebb és elismertebb lett, s mind többen kezdtek rajongani a lila-fehér színekért.
 
 
Az Újpest a "Nagycsapatok" közé kerül - 1920--1930
 
Az Újpest az 1920-as évekre már kinőtte magát az NB I.-ben, a "nagycsapatok" közé került. A "nagy hármas" ekkoriban a: "Ferencváros, MTK, Újpest" csapatait jelentette. Az Újpest felzárkózva két nagy riválisához folyamatosan a dobogón végzett, azonban a bajnoki címet még ekkoriban nem tudták megszerezni, hiszen a két rivális előrébb járt náluk. A csapat ezüst és bronz érmeket szerzett folyamatosan a bajnokságban.
 
Az Újpest közel: 20 évig játszott a Népszigeten, a pálya közel: 20 évig szolgálta a csapatot. Az Újpesti klub vezetői azonban szorgalmazták egy új stadion megépítését a nagyobb nézőszám okán. Ezután: 1922-ben átadták a Hajós Alfréd által tervezett: Megyeri úti Stadiont, ami: 25.000 néző befogadására volt alkalmas.  A stadion felépítését jelentős mértékben támogatta: Aschner Lipót az Egyesült Izzó vezérigazgatója.
 
Az MLSZ nem hitelesítette a Pamutgyár melletti pályát, így a klub vezetői arra a döntésre jutottak, hogy új pályát építenek a Népszigeten. A pálya felavatására: 1903. május 24-én került sor. A pálya közel: 20 évig szolgálta a csapatot majd: 1922-ben átadták a Hajós Alfréd által tervezett: Megyeri úti Stadiont. A stadion felépítését jelentős mértékben támogatta: Aschner Lipót a Egyesült Izzó vezérigazgatója.

Az Újpesti védelemben és a válogatottban is ekkoriban állt össze a "Fogl-gát", Fogl II. Károly és Fogl III. József testvérekkel. 1926-tól bevezették a profi futballt, ekkor változtatták meg először a csapat nevét, Újpest FC-re. A "1920-as évek" végét és az "1930-as éveket" tartják az "első aranykornak". 
 
1922. szeptember. 17-én került sor az Újpesti Megyeri úti stadion avatójára, méghozzá ki más, mint pont a legnagyobb ellenfél a Ferencváros csapata ellen. Az Újpest Megyeri úti stadionját egy Újpest–FTC bajnoki mérkőzéssel avatták, és a 15 ezer néző előtt lejátszott meccsen az Újpest: 2-1-re diadalmaskodott, Szidon, Schaller, illetve Pataki góljával: 2-1-re nyertek a lilák. A győztes mérkőzés után eddig soha nem látott nagy lila-fehér örömünnep tört ki a Megyeri úton. Történelmi siker volt ez, egy szép napos szeptember délután.
 
1922. szeptember 17-én az új stadion avató győztes Újpestje:. Remete --- Fogl II. K, Fogl III. J --- Kelecsényi I., Kelecsényi II., Leitner -- Paulusz, Jeszmás, Priboj, Schaller, Szidon.. Edző: Holits Ödön.
 
Az Újpesti nagy elődök, Ők tették le a századelőn az alapjait annak a sajátos stílusnak, amit a csapattól a közönsége mindig elvárt, amit: Újpesti futball stílusnak nevezzünk. E sajátos és egyedi Újpesti stílust a kombinatív és szellemes támadó játék, és gólra törés jellemzett mindig. Ez az évtizedek alatt kialakult és tökéletesített Újpesti futball stílus az 1940-es, 50-es, 60-as, 70-es években érte el fénypontját. A csapat játéka ezekben az évtizedekben volt a legkiválóbb.
 
 
Az Újpesti Klub első Aranykora - 1930--1940
 
Az "1930-as" éveket tartják az Újpest első arany korszakának. Az Újpestiek ekkoriban: 5-ször is elhódították a Magyar bajnoki címet: (1930, 1931, 1933, 1935, 1939). Az Újpest megnyerte a Bajnokok Tornáját (1930). Az Újpestnek: 2-szer is sikerült megnyerni a Közép-Európai Kupát, KK: (1929, 1939). Az Újpestiek erejét az is jól mutatja, hogy: 1926 és 1942 között az NB I-ben minden évben a dobogón végeztek, emellett: 5. magyar kupa-döntőt játszottak.
 
Az Újpestiek ekkoriban: 5-ször is elhódították a Magyar bajnoki címet: (1930, 1931, 1933, 1935, 1939). Az erejüket az is jól mutatja, hogy az NB I-ben: 1926 és 1942 között minden évben a dobogón végeztek, emellett: 5. kupa-döntőt játszottak. Az Újpest első magyar bajnokságát 1930-ban nyerte, az első Újpesti bajnokcsapat ez volt, amely bekerült az arany könyvekbe
 
Az Újpest: 1930-as első Bajnokcsapata:. Aknai --- Kővágó, Fogl III J --- Borsányi, Köves, Víg --- Ströck, Avar, Stófián, Spitz, P. Szabó G.. Edző: Bányai Lajos. Ez a csapat volt az úttörő, amely elkezdte a klub sikerszériáját.
 
Az Újpest: 1931-es második Bajnokcsapata:. Aknai --- Kővágó, Fogl III J --- Borsányi, Köves, Víg --- Ströck, Avar, Stófián, Spitz, P. Szabó G.. Edző: Bányai Lajos. A csapat duplázott, megvédte a bajnoki címét, ez volt a második.
 
Az Újpest: 1933-as Bajnokcsapata:. Aknai J --- Dudás Gy, Kővágó K --- Kiss G, Szűcs Gy, Szalay A --- Sas J, Avar I, Jávor P, Sáros M, P. Szabó G.... Edző: Tóth Potya István.
 
Az Újpest: 1935-ös Bajnokcsapata:. Hóri Gy --- Futó Gy, Sternberg L --- Seres Gy, Szűcs Gy, Szalay A --- Tamássy I, Jávor P, Avar I, Kocsis G, Pusztai F.... Edző: Jánossy Béla.
 
Az Újpest: 1939-es Bajnokcsapata:. Sziklai F --- Futó Gy, Fekete J --- Balogh I, Szűcs Gy, Szalay A --- Ádám S, Vincze J, Kállay L, Zsengellér Gy, Kocsis G.... Edző: Guttmann Béla.

Az Újpest 5 játékost adott az 1938-as Franciaországi labdarúgó-világbajnokságon ezüstérmet szerző magyar labdarúgó-válogatottba. Ezek a szenzációs tudású játékosok név szerint: Szűcs György, Szalay Antal, Balogh I. István, Vincze Jenő és 6. gólos magyar csillag: Zsengellér Gyula voltak.

 
A Második világháború után - 1945--1960
 
A második világháborút követő: 3 év mindegyikében az Újpesti.TE tudta megnyerni a bajnokságot, és ekkortájt: 9 játékost adtak a válogatottba. Az 1945–1946-os szezonban: 31 mérkőzésen keresztül nem találtak legyőzőre és a legtöbb gólt is ebben a szezonban lőtték, szám szerint: 184-et. 

Az 1945-ös évtől három bajnoki cím következett zsinórban, olyan világsztárok szerepeltek az Újpesti bajnokcsapatban mint:. Tóth György kapus, Szűcs Sándor védő, Nagymarosi Mihály fegdezet, Szusza Ferenc és Zsengellér Gyula csatárok. E fantasztikus játékosokkal felálló bajnokcsapat az 1940-es évek fénypontja volt.
 
Az Újpesti TE: 1945-ös Bajnokcsapata:. Tóth Gy --- Balogh II. S, Laborcz L --- Balogh I. I, Szűcs S, Kirádi E --- Suhai I, Szusza F, Zsengellér Gy, Sárdi I, Várnai L.... Edző: Jávor Pál.

Az Újpesti TE: 1946-os Bajnokcsapata:. Tóth Gy --- Balogh II. S, Laborcz L --- Nagymarosi M. I, Szűcs S, Kirádi E --- Suhai I, Szusza F, Zsengellér Gy, Várnai L, Nyers I.... Edző: Jávor Pál.

Az Újpesti TE 1947-es Bajnokcsapata:. Tóth Gy --- Balogh II. S, Laborcz L --- Nagymarosi M. I, Szűcs S, Kirádi E --- Egresi B, Szusza F, Zsengellér Gy, Várnai L, Patkoló R.... Edző: Guttmann Béla.
 
Az 1950-es esztendőben a kommunista kormány a rendőrség csapatának minősítette és átnevezte a csapatot: Újpesti Dózsa SC névre, Dózsa György nevének tiszteletére, aki népi hős, parasztvezér volt. Ez egyébként egy bevett szokás volt az akkori keleti blokk szocialista országaiban (Dinamo, Sparta).
 
A Budapesti Dózsa az 1950-es években erős csapatnak számított az NB I-ben, folyamatosan az élmezőnyben volt a csapat, a legjobbak között. Az 1950-es éveket "Bronzos éveknek" is nevezhetjük, hiszen a Budapesti Dózsa: 4-szer is bronzérmes lett az NB I-ben: (1950, 1951, 1952, 1957). 

1951-ben a kommunista kormány kivégezte: Szűcs Sándort az Újpest labdarúgóját, akit hazaárulással vádoltak. Az 1954-es labdarúgó-világbajnokságon csak egy játékosuk, Tóth Mihály vett részt. Az 1956-os forradalom során a klub vissza nevezte magát: Újpesti TE-re, de amint a Szovjetek újra hatalomra kerültek ismét visszakerült a Dózsa a nevükbe.
 
Az Újpest: 1960-ban lett ismét bajnok, 13 év szünet után, 1947 után, 1960-ban nyert újra bajnokságot. Az Újpesti Dózsa: 1960-as Bajnokcsapata:. Török G --- Rajna K, Várhidi P, Győrvári J --- Borsányi Gy, Szini J --- Kuharszki B, Göröcs J, Szusza F, Halápi I, Tóth M.. Edző: Szűcs Gyula. A csapat nagyszerű egyéniségekből állt, több neves klasszis is szerepelt a csapatban, elég csak: Várhidi Pál, Kuharszki Béla, Göröcs János, Tóth Mihály nevét megemlíteni. 
 
Szusza Ferenc a klub ikonikus alakja - 1940--1961  

Szusza Ferenc (Budapest, 1923. december 1. – Budapest, 2006. augusztus 1.) maga volt az Újpest, ő az Újpest legnagyobb legendája, magyar válogatott labdarúgó, minden idők leggólerősebb magyar csatára, az örök ranglista vezetője, az Újpesti Dózsa játékosa, a Szusza Ferenc Stadion névadója. Újpesten, a Könyves Kálmán Gimnáziumban érettségizett. A "Civil a pályán" című film főszereplője: 1951-ben. 
 
Szusza Ferenc: 1935 és 1961 között mindvégig az Újpest (Újpesti TE, Budapesti Dózsa, Újpesti Dózsa) játékosa volt. 464 NB1-es mérkőzésen: 393 gólt szerzett. Az Újpest: 100. évfordulójára megjelent: "100 év Lila-fehérben" című jubileumi könyv: "104. oldalán": 472 mérkőzésen, 518 bajnoki gól szerepel. Az Újpestben összesen: 500 mérkőzésen lépett pályára és 416 gólt szerzett. Életében: 1008. mérkőzésen lépett pályára, és 1130. gólt szerzett, mérkőzésenkénti gól átlaga: 1,12 volt.
 
Szusza Ferenc minden idők legeredményesebb magyar csatára volt az Újpestben: 464 meccsen szerzett: 393 NB. I-es góllal, összesen: 500 góllal.. Az Újpestnél az 1960-as években volt sikeres edző. Az 1970-es években Spanyolországi csapatoknál lett sikeres edző: Real Betis és Atletico Madrid csapatánál végzett edzői sikerei során a "Mágus" becenevet kapta a szurkolóktól. Az UTE elnökségi tagja is volt.
 
Szusza Ferenc az Újpesti csapattal: 4. bajnoki címet nyert: (1945, 1946, 1947, 1960). Az első bajnokságát: 1945-ben, az utolsó bajnoki címét: 1960-ban nyerte, közte pedig eltelt: 20 év, két évtized, amely keretbe foglalta és átölelte az egész pályafutását. Az 1959–1960. évi bajnokságban: 22 mérkőzésen 15 gólt lőtt.
 
Az Újpesti TE: 1945, 1946, 1947-es Bajnokcsapata:. Tóth Gy --- Balogh II. S, Laborcz L --- Nagymarosi M. I, Szűcs S, Kirádi E --- Suhai I, Szusza F, Zsengellér Gy, Várnai L, Nyers I... Az első két bajnokságnál: Jávor Pál, a harmadiknál: Guttmann Béla volt az edző, mindketten legendás trénerek. Ebben a csapatban több világklasszis is szerepelt, 4. olyan játékos is volt: Nagymarosi Mihály, Szusza Ferenc, Zsengellér Gyula, Nyers István, akik nemzetközileg is elismert klasszisnak számítottak.
 
Az Újpesti Dózsa: 1960-as Bajnokcsapata:. Török G --- Rajna K, Várhidi P, Győrvári J --- Borsányi Gy, Szini J --- Kuharszki B, Göröcs J, Szusza F, Halápi I, Tóth M.... Ez volt az utolsó bajnokcsapat, amelyben: Szusza Ferenc szerepelt, a csapat edzője: Szűcs Gyula volt. Ez a csapat is nagyszerű egyéniségekből állt, több neves klasszis is szerepelt a csapatban, elég csak: Várhidi Pál, Kuharszki Béla, Göröcs János, Tóth Mihály nevét megemlíteni. 
 
Szusza Ferenc az Újpest legnagyobb legendája, minden idők leggólerősebb magyar csatára, az Újpesti: Szusza Ferenc Stadion névadója. Szusza Ferenc maga volt az Újpest, a klubot: 21 évig erősítette játékosként, majd edzőként, a legnagyobb klub szimbólum és a legnagyobb legenda lett. Volt: közönség kedvenc, gólkirály, film főszereplő. 
 
Szusza Ferenc a "Civil a pályán" című: 1951-es sikeres magyar film főszereplője. Minden idők legeredményesebb magyar csatára, ő a magyar ranglista vezető. A "Mágus" az Újpestben NB I.-ben: 464 mérkőzésen - 393 gólt szerzett. Az Újpestben összesen: 500 mérkőzésen - 416 gólt szerzett... Ő játszotta az Újpestben a legtöbb mérkőzést és ő szerezte a legtöbb gólt, mindenben abszolút klub rekorder...
 
Az 1960-as évek Újpesti dobogós élcsapata - 1960--1969
 
Az 1960-es évek az Újpesti Dózsa számára szépek és sikeresek voltak, hiszen ebben az évtizedben a Dózsa folyamatosan meghatározó élcsapatnak számított, szinte mindig dobogós volt az NB I-ben, 4-szer ezüstérem: (1961, 1962, 1967, 1968), 2-szer bronzérem: (1963, 1965) volt a csapat jutalma. 
 
Az 1961-es NB I-es ezüstérmes Újpesti Dózsa SC:. Török G --- Rajna K, Várhidi P, Sóvári K --- Borsányi Gy, Szini J --- Kuharszki B, Göröcs J, Pataki L, Halápi I, Jagodics L .... Edző: Fenyvesi László.

Az 1962-es NB I-es ezüstérmes Újpesti Dózsa SC:. Török G --- Rajna K, Solymosi E, Sóvári K --- Káposzta B, Szini J --- Kuharszki B, Göröcs J, Bene F, Lenkei S, Rossi F.... Edző: Kalocsay Géza dr.

Az 1965-ös NB I-es bronzérmes Újpesti Dózsa SC:. Lung F --- Káposzta B, Várhidi P, Sóvári K --- Solymosi E, Szini J --- Kuharszki B, Göröcs J, Bene F, Solymosi Gy, Zámbó S.... Edző: Balogh Sándor.

Az 1967-es NB I-es ezüstérmes Újpesti Dózsa SC:. Szentmihályi A --- Káposzta B, Csordás M, Sóvári K --- Noskó E, Solymosi E --- Fazekas L, Göröcs J, Bene F, Dunai II. A, Zámbó S.... Edző: Baróti Lajos.
 
A Mágikus Újpest, Az "Aranycsapat" - 1969--1975
 
Az 1970-es évek a legnagyobb "Újpesti Aranykorszak" volt, az "Újpesti Aranycsapat" kialakulása, a "Mágikus Újpest" korszaka. Az Újpesti Dózsa ekkor érte el legnagyobb sikereit a Hazai és Nemzetközi mezőnyben. Az Újpesti sláger-csapat: 7-szer hódította el a magyar bajnoki címet zsinórban: (1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975). A Magyar Népköztársaság Kupát 3-szor nyerték meg: (1969, 1970, 1975). VVK-döntő (1969), Joan Gamper trófea (1970), Trofeo Colombino (1971), 2-szer BEK-negyeddöntő (1973, 1974).
 
Az 1967-ben: Baróti Lajos edző írt alá az Újpestiekhez, ekkor kezdődik a "második aranykorszaka", a "Mágikus Újpest" korszaka.. Két második hely a bajnokságban, ezüstérem a Közép-Európai kupában és szintén ezüstérem, az angol: Newcastle United ellen, a VVK döntőben. A bajnokságban a következő: 7 idényben is az első helyen végeztek, mindössze: 4 alkalommal kaptak ki ezalatt hazai környezetben, és kereken: 500 gólt lőttek. És még: 3 alkalommal a Magyar Kupát (MNK) is sikerült elhódítani.
 
Az Újpesti "Aranycsapat" klasszikus alap csapata így festett a legnagyobb sikerek idején, az 1960-as, 1970-es évek fordulóján.. Szentmihályi --- Káposzta, Solymosi, Noskó --- Dunai III, Nagy L --- Fazekas, Göröcs, Bene, Dunai II, Zámbó... Minden idők legjobb és leggólerősebb magyar támadó alakzata volt ez az Újpesti csatársor, az Újpesti mágikus ötösfogat:. "Fazekas, Göröcs, Bene, Dunai II, Zámbó"..
 
Az 1969-es Bajnok: Újpesti Dózsa:. Szentmihályi A --- Káposzta B, Solymosi E, Noskó E --- Dunai III. E, Nagy L -- Fazekas L, Göröcs J, Bene F, Dunai II. A, Zámbó S.... Edző: Baróti Lajos.
 
Az 1969-es esztendőben az Újpesti Dózsa megszerezte története első: Magyar Népköztársaság Kupa-győzelmét (MNK). A Népstadionban megrendezett kupa-döntőben, 18 ezer néző előtt az Újpesti Dózsa: 3-1-re győzte le a Budapesti Honvéd csapatát, Dunai II, Bene, Nagy L góljával.
 
Az 1969-es első MNK győztes Újpesti Dózsa:. Szentmihályi A --- Káposzta B, Solymosi E, Noskó E --- Bánkúti I, Dunai III. E --- Fazekas L, Göröcs J, Bene F, Dunai II. A, Nagy L... Edző: Baróti Lajos.
 
Az 1970-es esztendőben az Újpesti Dózsa duplázott, megszerezte második Magyar Népköztársaság Kupa-győzelmét (MNK), ezzel megvédte címét. A Népstadionban megrendezett kupa-döntőben, 10 ezer néző előtt az Újpesti Dózsa 3-2-re verte a Komlói Bányász csapatát, Fazekas (2), Dunai II góljával.
 
Az 1970-es második MNK győztes Újpesti Dózsa:. Borbély L --- Káposzta B, Solymosi E, Noskó E --- Juhász P, Dunai III. E --- Fazekas L, Göröcs J, Bene F, Dunai II. A, Zámbó S... Edző: Baróti Lajos.
 
Az Újpesti Dózsás "1970-es évek Aranykorszaka" három edző nevéhez fűződik: Baróti Lajos (1968-1972), Kovács Imre (1972-1973), Várhidi Pál (1974-1980). Ők alakították ki és teremtették meg ezt a szédületesen jó csapatot, amely az attraktív csapat játék, a kretív támadó játék jellemzett. Baróti Lajos tette le az alapokat, Kovács Imre fejlesztette tovább, Várhidi Pál tette fel a koronát. A csapat fő ereje a szellemes és gólra törő támadó játékban volt, a csatársor sziporkázott és ontotta a gólokat.

Az Újpest az 1960-as, 1970-es évek legnagyobb magyar siker-csapata volt, igazi sláger-csapattá vált. az Újpesti 'Aranycsapat" zsinórban: 7-szer hódította el a magyar bajnoki címet: (1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975). Majd egy kis szünet után ismét következett: 2. bajnoki cím: (1978, 1979). Az 1970-es évek mérlege összesen: 9. bajnoki cím, azok a csodálatos: "lila-fehér 1970"-es évek. 
 
Az Újpesti csapat fő ereje ekkoriban a góllövésben rejlett. "A Fazekas–Göröcs–Bene–Dunai II–Zámbó" csatársor rengeteg nézőt vonzott és hódított meg a határokon belül és kívül egyaránt. Minden idők legjobb magyar csatársora volt ez az "Újpesti ötösfogat". Bene Ferenc 5-ször lett gólkirály, Fazekas László és Dunai II Antal: 1-1 alkalommal ezüstcipős lett, második legtöbb gólt szerző lett Európában.
 
Az Újpesti Dózsa csapata: 1973-tól egy kissé átalakult: Kovács Imre majd utána Várhidi Pál edzősége idején. A futball modernizációja és változásai kicsit módosítottak az előző felálláson, kicsit más lett a hadrend, de a csapat eredményessége továbbra is megmaradt... Szentmihályi --- Kollár E, Harsányi L, Horváth J, Kellner J --- Dunai III. E, Tóth A -- Fazekas L, Bene F, Dunai II. A, Zámbó S....
 
Az 1973-as Bajnok: Újpesti Dózsa:. Szentmihályi A --- Noskó E, Harsányi L, Horváth J, Juhász P --- Dunai III. E, Nagy L -- Fazekas L, Bene F, Dunai II. A, Zámbó S.... Edző: Kovács Imre.
 
Nemzetközi porondon óriási sikerek voltak: 1969-ben VVK-döntő a Newcastle United ellen. 1970-ben elhódították a "Joan Gamper Trófeát", 1971-ben a "Trofeo Colombino"-t. 1973-BEK elődöntő a Juventus csapatával, 1974-ben BEK elődöntő a Bayern München csapatával. Az Újpesti Dózsát akkoriban Európa egyik legjobb csapatának tartották, megverték az angol bajnok: Leeds United-et, a spanyol bajnok: Valencia CF-et, a mára egyik testvér csapattá vált skót bajnok: Celtic Glasgów-t, a portugál: Benfica csapatát.
 
Az 1975-ös Bajnok: Újpesti Dózsa:. Szigethi K --- Kollár E, Harsányi L, Horváth J, Kellner J --- Dunai III. E, Tóth A -- Fazekas L, Bene F, Tóth A, Zámbó S.... Edző: Várhidi Pál.  
 
Az 1975-ös szezonban, május.1-én, a munka ünnepén rendezték az MNK, a Magyar Népköztársaság Kupa döntőt.  A Népstadionban, 10 ezer néző előtt az Újpesti Dózsa 3-2-re győzte le a Szombathelyi Haladás csapatát, a középhátvéd, Horváth József mesterhármasával. A harmadik kupagyőzelem egy emlékezetesen szép siker volt.
 
Az 1975-ös, Magyar Népköztársaság Kupagyőztes Újpesti Dózsa:. Szigethi K --- Kollár E, Harsányi L, Horváth J, Juhász P --- Dunai III. E, Tóth A, Nagy L --- Fazekas L, Fekete L, Dunai II. A... Edző: Várhídi Pál.
 
Szép és Sikeres Újpesti évek - 1975--1980
 
A "Mágikus Újpest" nagyon magasra tette a mércét az utódok számára, hiszen az "Aranycsapat" nagyon elkényeztette a közönséget. Azonban az utódok tovább folytatták a szép és veretes Újpesti hagyományokat újabb bajnoki címekkel és kupagyőzelmekkel. Feltűntek a régiek mellett újak is akik színt vittek a játékba.
 
Az 1970-es évek közepén, 1976-tól az új generáció tagjai: Fekete László és Törőcsik András is csatlakozott a csapathoz, edzőnek pedig: Várhidi Pált, a klub korábbi sikeres labdarúgóját nevezték ki. Törőcsik hihetetlen cseleivel, gyönyörű góljaival a szurkolók kedvencévé nőtte ki magát, míg Fekete gólerős játéka szintén megnyerte az ezüstcipőt.
 
Az 1970-es évek közepének és végének Újpesti csapata tehetséges fiatalokból állt akik könnyed és szellemes futballt mutattak be. A nagy közönség kedvenc pedig akkoriban: Töröcsik András volt, a látványos és bámulatos cselei után vált szállóigévé a "Táncolj Törő" rigmus a szurkolók szájából.
 
Az 1978-as Bajnok: Újpesti Dózsa:. Tóth Z --- Viczkó T, Dunai III. E, Schumann P, Tóth J --- Nagy L, Tóth A, Zámbó S --- Fazekas L, Törőcsik A, Fekete L.... Edző: Várhidi Pál.

Az 1979-es Bajnok: Újpesti Dózsa:. Tóth Z --- Viczkó T, Dunai III. E, Sarlós A, Tóth J --- Kardos J, Tóth A, Zámbó S --- Fazekas L, Törőcsik A, Fekete L.... Edző: Várhidi Pál.
 
Az Újpest: 1978-as és 1979-es duplázó NB I-es Bajnokcsapata is remek fiatal egyéniségekből állt, idézve az elődök, a régebbi nagyok könnyed és attraktív játékát, plusz némi kicsit más színt beleszöve a játékba. 
 
Az Újpesti Dózsa az 1970-es években összesen: 9-szer hódította el a magyar bajnoki címet: (1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1978, 1979). A Lila-fehér klubnak ez volt a fénykora, az igazi aranykora, a legsikeresebb időszaka.
 
Sikertelenebb Újpesti évek Kupagyőzelmekkel - 1980--1990  

Az Újpestet is elérte magyar futball visszaesése, a bajnoki eredményeik is romlottak, csak egy ezüst és egy bronzérem lett a mérleg az 1980-as évtized során a bajnokságban. Az 1980-as évek első felében, 1981-1985 között: Temesvári Miklós volt az Újpesti Dózsa edzője, akinek sikerült egy stílusosan játszó csapatot kialakítania.

A Temesvári Miklós által edzett Újpesti Dózsa csapata a bajnokságban nem tudott igazán jól szerepelni, azonban a kupában igen, ott sikeresek voltak, 1982-ben, 1983-ban, 1987-ben is sikerült elhódítaniuk a magyar kupát. Az elvárhatónál gyengébb bajnoki eredményeket tudták ellensúlyozni a jó kupa szerepléssel. 
 
Az 1982-es Kupadöntő: Szekszárdon, 18 ezer néző előtt zajlott, az Újpesti Dózsa a Videoton csapatát: 2-0-ra győzte le, Birkás két góljával. Az 1983-as Kupadöntő a Népstadionban, 10 ezer néző előtt zajlott, az Újpesti Dózsa a Budapesti Honvéd csapatát: 3-2-re győzte le, Törőcsik, Kisznyér, Kozma góljával. 

Az 1982-es Magyar Kupagyőztes Újpesti Dózsa:. Szendrei --- Herédi, Kovács J, Kardos J, Tóth J --- Kollár, Kisznyér, Nagy L --- Steidl, Bodnár, Birkás.

Az 1983-es Magyar Kupagyőztes Újpesti Dózsa:. Szendrei --- Szűcs J, Kovács J, Kardos J, Tóth J --- Sarlós, Kisznyér, Szabó A --- Steidl, Törőcsik, Kiss S.
 
Nemzetközi szinten is akadt jó néhány szép eredmény az 1980-as években, győzelem az UEFA-kupa címvédő svéd: IFK Göteborg ellen, a német sztárcsapat: FC Köln megverése, vagy a KEK-győztes skót: Aberdeen legyűrése, ami KEK negyeddöntőt eredményezett: 1984-ben, az Újpesti Dózsa számára.
 
Az 1985-1988 közötti: 3 éves időszakban: Göröcs János volt az edző, ő az egyik legnagyobb Újpesti legenda, az 1960-as évek legendás csatára volt. Az Újpesti Dózsa számára ez is sikeres időszak volt, a bajnokságban: 1987-ben ezüst, 1988-ban bronz érmet szerzetek, 
 
1987-ben az Újpesti Dózsa ismét elhódította a magyar kupát. A Székesfehérvári Sóstói-stadionban megrendezett Kupadöntőben: 3-2-re nyert az Újpesti Dózsa a Pécsi MSC ellen, Kardos, Rostás, Schróth góljával.
 
Az 1987-es Magyar Kupagyőztes Újpest:. Szendrei --- Schneider, Kovács E, Kardos J, Kecskés Z --- Herédi, Rostás, Steidl --- Scróth, Eszenyi, Katona.
 
A "Rendszerváltás" utáni szép Újpesti évek - 1990--2000  

Az 1990-es esztendő az un "rendszerváltás" éve Magyarországon, egy történelmi fordulópont. A szocializmus sok évtizedes rendszerét leváltotta a kapitalizmus. Az Újpest történetében is egy mérföldkő volt ez az esztendő. A kommunizmus bukása után az egyesület visszavette az Újpest TE nevet, az új évtizedet rögtön egy bajnoki címmel indították az 1989-1990-es bajnokságban.

Az 1990-es esztendő tavaszán egy kellemes meglepetésként az Újpest megnyerte a bajnokságot. A csapat edzője Varga istván volt, aki egy meglepő sikert ért el, mert bár a csapat erős volt, de nem tartozott a legnagyobb esélyesek közé.
 
Az Újpesti Dózsa: 1989-1990-es Bajnokcsapata:. Brockhauser --- Huszárik, Kósa, Kovács E, Szlezák Z --- Miovecz Z, Balog T, Rubold P --- Katona Gy, Bácsi S, Zsivótczky Gy... Edző: Varga István.
 
Az 1992-es évben nagy kupa sikerek köszöntöttek be Újpestre, a csapat megnyerte a Magyar Kupát és Szuperkupát is. A Kupadöntőben, Békéscsabán: 1-0-ra sikerült legyőzni a Vác csapatát, Eszenyi Dénes góljával. A Szuperkupa döntőben pedig a Népstadionban: 3-1-re győzőtt a csapat a Ferencváros ellen, Eszenyi Dénes duplájával, és Szlezák Zoli góljával. 
 
A csapat megnyerte a magyar kupát és szuperkupa első kiírását is, de a bajnokságban a szerény, a csúfos: 14. helyen végeztek, ami osztályozó mérkőzést jelentett. Végül nagy nehézségek után, a Hatvan ellen 1-0-ra nyerve sikerült kivívniuk az osztályozón a bennmaradást.
 
Az 1992-es Kupagyőztes Újpest:. Brockhauser I --- Tomka J, Aczél Z, Szőnyi T, Szlezák Z --- Miovecz Z, Véber Gy, Kaspar P --- Cigan S, Bácsi S, Eszenyi D... Edző: Kovács Ferenc.
 
Az 1992-es Szuperkupagyőztes Újpest:. Gróf A --- Milisits I, Tomka J, Aczél Z, Szlezák Z --- Miovecz Z, Bérczy B, Véber Gy, Kecskés Z --- Bácsi S, Eszenyi D... Edző: Bene Ferenc. 
 
Az évtized közepén: Garami József volt az edző: 1993-1996 között, a Pécsről érkező edző a Pécsi MSC csapatával korábban szép sikereket ért el, így esett rá a választás. Garami mester egy nagyon jó stílusban játszó csapatott alakított ki. A bajnokságban bronz és ezüst érmet is szerzett a csapat: 1995-ben, majd 1996-ban.  
 
1998-ban végre összejött a Bajnoki cím, immár a jubileumi: 20 Újpesti bajnoki aranyérem. Az 1998-as Újpesti bajnokcsapat edzője: Várhidi Péter volt, aki egy stílusosan támadó csapatot alakított ki. Szlezák Zoltán, Véber György, Kovács Zoltán Újpesti legendák segítségével nyerték meg az eddigi utolsó magyar bajnoki címüket. 
 
Az 1998-as Bajnok Újpesti TE:. Biró Sz --- Fehér Cs, Sebők V, Pető T, Szlezák Z --- Jenei S, Kozma I, Véber Gy, Tóth N --- Herczegh M, Kovács Z.. Edző: Várhídi Péter.. Ők voltak az utolsó Újpesti bajnokok, a szurkolók azóta is méltán várják a méltó utódok eljövetelét.
 
A 2000-es Évek Ezüstérmei - 2000--2010

Mivel a profizmust: 1998-ban újra bevezették, a klub ismét nevet változtatott, az új név: Újpest Football Club lett. Azonban a klub pénz szűkébe került és kulcsjátékosai hagyták el a klubot. A helyzet valamivel jobb lett: 2001 után, amikor a stadion ment át teljes körű felújításon, állami támogatással, valamint a tulajdonos is pumpált némi pénzt a csapatba.

Az Új évezred jól indult Újpesten, az anyagi erőfeszítések eredményeképpen a klub: 2002-ben megnyerte a Magyar Kupát és a Szuperkupát is. E két szép sikerrel indult az új évezred Újpesten sokak örömére. 
 
A 2002-es Kupadöntő helyszíne: Győr volt, ahol az Újpest a Haladás csapatát 2-1-re győztük le: Robert Vágner két góljával. A Szuperkupa döntő helyszíne: Siófok volt, ahol az Újpest a Zalaegerszeg csapatát 3-1-re győzte le, Kovács Zoli duplájával és Móri Tamás góljával.
 
A 2002-es Kupagyőztes Újpest:. Posza Zs ---Szélesi Z, Kozel L, Tamási Z, Lőw Zs --- Kunzo F, Erős K, Korolovszky G, Sloncik R --- Tokody T, Vágner R... Edző: Glázer Róbert. 
 
A 2002-es Szuperkupagyőztes Újpest:. Vlaszák G --- Kozel L, Tamási Z, Korolovszky G, Juhár T --- Simek P, Farkas B, Sloncik R, Rósa H --- Kovács Z, Móri T... Edző: Molnár László.
 
Azonban  a bajnokságban csak közepes teljesítményre futotta a 2000-es évek elején, a csapat a közép mezőnyben mozgott. Ez a tradícióktól elmaradt, a csapat általában a középmezőny környékén lavírozott. Hosszú idő után ez egy gyengébb bajnoki időszaka volt a csapatnak.
 
Az Újpest a 2000-es években három ezüstérmet nyert a bajnokságban: 2004-ben, 2006-ban, 2009-ben. Ez szép eredményeknek számított akkoriban, azonban csalódás is volt, mert a csapat a legjobb futballt játszotta de egyszer sem sikerült az aranyérem. 
 
2004-től kezdődően jött a fellendülés, egy fiatal és ambiciózus edző: Mészöly Géza került az Újpesti csapat élére. Az új tréner: sikereket, lendületet, látványos támadó játékot, élvezetes futballt hozott a csapat életébe. Az Újpesti csapat két ezüstérmet szerzett Mészöly Géza irányításával, 2004 és 2006-ban, azonban kis hiányérzet maradt, mert a csapat esélyes volt az aranyra.  
 
Ezután: Urbányi István és Szentes Lázár volt az edző, és 2009-ben ismét ezüst jutott a csapatnak. Az Újpesti csapat ezután az elkövetkező szezonokban visszaesett és a tabella alsó felén végzett. Ebben az időszakban több edző is váltotta egymás helyét a liláknál.
 
A 2004-es ezüstérmes Újpest:. Vlaszák G --- Juhár T, Tamási Z, Vanczák V --- Simek P, Farkas B, Erős K, Polonkai A, Bükszegi Z --- Kovács Z, Rajczi P.... Edző: Mészöly Géza.

A 2006-os ezüstérmes Újpest:. Vlaszák G --- Vermes K, Vaskó T, Böjte A, Vanczák V --- Erős K, Sándor Gy, Tóth B, Tóth N --- Kovács Z, Rajczi P.... Edző: Mészöly Géza.
 
A 2009-es ezüstérmes Újpest:.  Balajcza Sz --- Dudić I, Mijadinoski M, Korcsmár Z, Pollák Z --- Božić M, Sándor Gy, Foxi K, Jucemar S --- Kabát P, Rajczi P.... Edző: Szentes Lázár.
 
A Közelmúlt Újpesti Története - 2010--2022

A 2013-as év őszén a szerb: Nebojša Vignjević lett az új edző. A szerb mester szépen lassan, szisztematikus munkával építette fel a csapatot és visszahozta a régen várt sikereket Újpestre. Hosszú böjt után végre ismét volt öröm és siker. A 2014-es esztendőben az Újpesti csapat több mint 10 év után ismét kupákat nyert. Két kupadöntőt megnyerve, előbb a magyar kupát majd a magyar szuperkupát is elhódította a csapat.
 
A 2014-es esztendő májusában az Újpest bejutott a Magyar-kupa döntőjébe, ahol a Puskás-Stadionban a Diósgyőr elleni 0-0-ás döntetlen után 11-es rúgásokkal megszerezte: 9. Magyar-kupa győzelmét. Ezután szintén a Puskás-Stadionban a Debrecen ellen 11-es rúgásokkal megnyerte a csapat a Magyar-szuperkupát, története során: 3. alkalommal. 
 
A 2014-es Kupagyőztes Újpest:. Balajcza Sz --- Anton J, Heris J, Litauszki R, Ngawa P --- Simon K, Balogh B, Vasilijević D, Stanisavljević F, Suljić A --- Kabát P... Edző: Nebojša Vignjević.
 
A 2014-es Szuperkupagyőztes Újpest:. Balajcza Sz --- Vadász V, Heris J, Litauszki R, Forró Gy --- Simon K, Balogh B, Nagy G, Vasilijević D, Stanisavljević F --- Suljić A... Edző: Nebojša Vignjević.
 
A 2018-as esztendő tavaszának végén, májusban az Újpesti csapat ismét Magyar-kupa döntőbe jutott és az Üllői-úti Fradi stadionban egy: 2-2-es nagyon élvezetes döntetlen mérkőzés után 11-es rúgásokkal a Puskás Akadémia ellen megnyerte a jubileumi: 10. magyar kupáját. 
 
A 2018-as Kupagyőztes Újpest:. Pajović F --- Pauljević B, Bojović M, Litauszki L, Bureković D --- Balázs B, Obinna N, Onovo V, Zsótér D --- Novothny S, Tischler P... Edző: Nebojša Vignjević.
 
A 2021-es esztendőben pedig következett az újabb, immár: 11. Magyar-kupa győzelem a Puskás-Stadionban a Fehérvár ellen: 1-0-ra a hosszabbításban szerzett: Lirim Kastrati góllal. Ezek a szenzációs Kupa-győzelmek gyógyírt és elégtételt jelentettek a a sokat szenvedett szurkolók számára a 2000-es évek hosszú sikertelenségei után. 
 
2021-es Kupagyőztes Újpest:. Pajović F --- Pauljević B, Kastrati L, Kutrumpisz J, Ristevski K, Antonov N --- Mitrović N, Onovo V, Croizet Y  --- Beridze G, Junior T... Edző: Michael Oenning.
 
Az Újpesti Egyesület Nevei 1885--2022

1885 – 1926:  Újpesti Torna Egylet
1926 – 1944:  Újpest Football Club
1944 – 1949:  Újpesti Torna Egylet
1949 – 1956:  Budapesti Dózsa Sport Egyesület
1956----------:  Újpesti Torna Egylet
1956 – 1991:  Újpesti Dózsa Sport Club
1991 – 1994:  Újpesti Torna Egylet
1994 – 1995:  Újpesti Torna Egylet - Novabau
1995 – 1998:  Újpesti Torna Egylet
1998 – 2022:  Újpest FC
 
100 év Lila-Fehérben

Ahogy közeledett a nagy nap, úgy vált az ember egyre izgatottabbá. Pontosan azt érezte, mint mindenki más az első randevú előtt. Gondolatai elkalandoztak, figyelme a jelentől messze elkószált. Számára jelentősnek ígérkezik a szombat esti esemény. Rangadó lesz a Megyeri úton. Magyar földön a legnagyobb. És ő először lehet részese a két vetélytárs szüntelen vetélkedésének, a lilák és zöldek örök rivalizálásának. Izgul, láthatóan vár valamit, pedig még nem szorít egyik félnek sem. Ez lesz az első randevú a lila-fehér színű csapattal.

Először még semlegesként áll sorba a belépőért, elfogulatlanul foglal helyet a lelátón, próbál tárgyilagos maradni, de nem bírja sokáig. Valami van itt a levegőben, valami megfoghatatlan és megmagyarázhatatlan. Afféle titokzatos és bensőséges az az erő, amely táplálja ezt a helyet és keríti hatalmába a beeső vendéget. A körülötte ülők örömmámorban egyszerre ugranak föl helyükről. Kis fázis késésel már ő is követi a többiek példáját, szurkolni kezd a csapatnak. Remek érzés tartozni valahová, valakihez, valakikhez. Az ember vendégségbe jött és a végén hazulról távozik.    

"Az Újpest hazai pályán rendkívül agresszív, ezért a lila-fehérek hihetetlenül fanatikus közönsége a felelős, szinte belelovalják játékosaikat a lendületes támadásokba, és a győzelembe". Ezt jelentették az "Öregről" és híveiről a századelő sport krónikái. Az Újpesti TE országszerte egyre ismertebb és elismertebb lett, s mind többen kezdtek rajongani a lila-fehér színekért.

Az Újpesti nagy elődök, Ők tették le a századelőn az alapjait annak a sajátos stílusnak, amit a csapattól a közönsége mindig elvárt, amit: Újpesti futball stílusnak nevezzünk. E sajátos és egyedi Újpesti stílust a kombinatív és szellemes támadó játék, és gólra törés jellemzett mindig. Ez az évtizedek alatt kialakult és tökéletesített Újpesti futball stílus az 1940-es, 50-es, 60-as, 70-es években érte el fénypontját. A csapat játéka ezekben az évtizedekben volt a legkiválóbb.

A szimpátiához persze eredmények is kellettek, és azok nem is várattak magukra, szépen sorban jöttek egymás után. A csapat és közönsége szépen lassan egymásra talált. Az Újpest az évtizedek alatt szépen lassan vált kiscsapatból az ország egyik legjobb klubjává, majd Európa-szerte elismert csapattá, sikert sikerre halmozó elit klubbá. Az Újpest maga a magyar történelem, egy történelmi klub, ami által végig követhetjük a 20 és 21 századot.
 
135 Év Újpesti Álomcsapatai  

135 Év - 1. Újpesti Álomcsapata. 
Aknai J (1928-1933) --- Fogl II, K (1913-1929), Fogl III. J (1916-1932) --- Borsányi F (1939-1951), Szűcs Gy (1932-1940), Szalai A (1930-1940) --- Ádám S (1936-1943), Avar I (1928-1936), Jávor P (1926-1935), Kocsis G (1933-1940), P. Szabó G (1925-1934)... Edző: Bányai Lajos.

135 Év - 2. Újpesti Álomcsapata. 
Sziklai F (1933-1944) --- Balogh II. S (1940-1953), Várhídi P (1949-1965), Bíró S (1940-1945) --- Balogh I. I (1933-1946), Nagymarosi M (1939-1951) --- Egresi B (1946-1954), Szusza F (1940-1960), Zsengellér Gy (1936-1947), Várnai L (1942-1952), Tóth M (1949-1963)... Edző: Jávor Pál.

135 Év - 3. Újpesti Álomcsapata. 
Szentmihályi A (1965-1974) --- Káposzta B (1959-1973), Solymosi E (1961-1971), Sóvári K (1958-1968) --- Dunai III, E (1939-1951), Noskó E (1964-1974) -- Fazekas L (1965-1980), Göröcs J (1957-1972), Bene F (1961-1978), Dunai II. A (1965-1976), Zámbó S (1962-1980).... Edző: Baróti Lajos.

135 Év - 4. Újpesti Álomcsapata. 
Tóth Z (1977-1979) --- Kollár E (1972-1982), Kardos J (1978-1988), Sarlós A (1971-1985), Tóth J (1975-1984) --- Herédi A (1980-1990), Nagy L (1968-1983), Tóth A (1969-1981) --- Kiss S (1979-1986), Törőcsik A (1974-1985), Fekete L (1973-1985)... Edző: Várhídi Pál.

135 Év - 5. Újpesti Álomcsapata. 
Balajcza Sz (2006-2017) --- Szélesi Z (1998-2013), Sebők V (1995-1999), Tamási Z (1996-2006), Szlezák Z (1987-2002) --- Kozma I (1983-2001), Véber Gy (1988-2000), Szanyó K (1992-2004), Tóth N (1997-2010) --- Kovács Z (1996-2008), Kabát P (2008-2016)... Edző: Várhídi Péter.
 
135 Év - Újpesti Komplett Álomcsapata. 
Szentmihályi A (1965-1974) --- Nagymarosi M (1939-1951), Várhidi P (1950-1965), Dunai III. E (1967-1981) --- Fazekas L (1965-1980), Göröcs J (1957-1972), Törőcsik A (1974-1985), Zámbó S (1963-1980) --- Bene F (1961-1978), Szusza F (1940-1960), Zengellér Gy (1936-1947)... Edző: Baróti Lajos.

135 Év - Újpesti Meccs Rekorderek Álomcsapata. 
Balajcza Sz (350) --- Balogh II. S (349), Dunai III. E (408), Szlezák Z (400) --- Göröcs J (339), Nagy L (355), Tóth A (303) --- Fazekas L (408), Bene F (417), Szusza F (463), Zsengellér Gy (303), Zámbó S (411)... Edző: Nebojsa Vignjevic (266).
 
Az Újpest--Ferencváros Derbi 1905--2022

A Ferencváros–Újpest-rangadó vagy Ferencváros–Újpest-derbi a Ferencvárosi TC és az Újpest FC labdarúgó csapatainak összecsapása, a magyar labdarúgás egyik legrégibb és a legnagyobb figyelem övezte rangadója.

A két klub minden sportágban rivalizál egymással, amelyekben csak összemérik az erejüket, de a legismertebb a futballcsapataik versengése, amelyet külföldön is a világ legjelentősebb klub rivalizálásai között tartanak számon.

A Ferencvárosi TC a magyar labdarúgás legeredményesebb és legnépszerűbb csapata. Az Újpest FC viszont a legnagyobb múltú, a legrégebben alapított magyar sportegyesület. Az Újpest a megnyert bajnokságok számát tekintve a harmadik helyen áll, szurkoló tábora ugyanakkor hagyományosan az egyik legnagyobb az országban.

A két csapat szinte mindig kiélezett, vérmes csatákat vív egymással, ezek a nyílt mérkőzések, amelyeknek eredménye gyakran fittyet hány a papírformára, ezért az előzetes latolgatások során igen gyakran tekintik a meccseket három esélyesnek. 1933-ban például az Újpest három nappal azután nyerte meg a bajnokságot, hogy: 11–1-re kikapott a Fraditól. Az 1976-os bajnokságot a Ferencváros nyerte, nem sokkal azután, hogy: 8–3-as vereséget szenvedett az Újpesttől.

A Fradi--Újpest a Magyar Derbi vagy Budapest Derbi.. A Ferencváros–Újpest derbi a magyar labdarúgás egyik legrégibb és a legnagyobb figyelemmel kísért rangadója. A két klub minden sportágban rivalizál egymással, amelyekben összemérik az erejüket, de a legismertebb a futballcsapataik versengése, amelyet külföldön is a világ legjelentősebb klubrivalizálásai között tartanak számon.

Az Angol: Daily Mail kiadott egy ötvenes listát arról, melyek azok a meccsek, amit egy igazi szurkolónak életében legalább egyszer látnia kell. Ezen a listán a Fradi–Újpest a: 21. helyre került, ami azért is óriási szó, mert olyan meccseket előzött meg, mint a Manchester City–Manchester United, a Sheffield Wednesday–Sheffield United, a Schalke--Dortmund, de a Juventus--Torino is hátrébb van a sorban.

A Derbit az különbözteti meg a rangadótól, hogy az előbbiben a pillanatnyi helyezéstől, formától függetlenül, két óriási hagyományokkal rendelkező csapat csap össze egyazon városban, vagy a környező szomszédvárban. A listán az első az argentin "Superclasico": Boca Juniors–River Plate, a második a török: "Interkontinentális derby": Fenerbahce–Galatasaray, a harmadik a skót: "Old Firm", a két: Glasgów-i óriás klub, a: Celtic–Rangers csatája. Magyarországon ilyen a Fradi–Újpest, a két ősi rivális szüntelen és örök párharca, amely az angol lap szerint világ: 21. legfontosabb derbije.

A két csapat közti hagyományos rivalizálás kezdetben: Vidék–Budapest-versengés volt, majd állami és ellenzéki ellentétté alakult át, ami később is megmaradt. Az első összecsapást: 1905-ben rendezték, azóta összesen: 263 derbijük volt. Az összesített mérleg, 272 mérkőzés, 129 Ferencváros győzelem, 78 Újpest siker, 64 döntetlen.
 
Az Újpest FC Dicsőség Listája, Eredményei

Az Újpest FC NB I-es Érem Kollekciója - 60. Érem

20 - Aranyérem – 1929–30, 1930–31, 1932–33, 1934–35, 1938–39, 1945 tavasz, 1945–46, 1946–47, 1959–60, 1969, 1970 tavasz, 1970–71, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1974–75, 1977–78, 1978–79, 1989–90, 1997–98
21 - Ezüstérem – 1920–21, 1922–23, 1926–27, 1931–32, 1933–34, 1935–36, 1937–38, 1940–41, 1941–42, 1960–61, 1961–62, 1967, 1968, 1976–77, 1979–80, 1986–87, 1994–95, 1996–97, 2003–04, 2005–06, 2008–09
19 - Bronzérem – 1916–17, 1918–19, 1921–22, 1923–24, 1927–28, 1928–29, 1936–37, 1939–40, 1950 ősz, 1951, 1952, 1957 tavasz, 1962–63, 1965, 1975–76, 1987–88, 1995–96, 1998–99, 2017–18

Az Újpest FC NB II-es érem kollekciója

2 aranyérem – 1904, 1911–12
1 ezüstérem – 1903
1 bronzérem – 1901

Az Újpest FC Magyar Kupa sikerei

11 - Aranyérem – 1969, 1970, 1974–75, 1981–82, 1982–83, 1986–87, 1991–92, 2001–02, 2013–14, 2017–18, 2020–21
7 - Ezüstérem – 1921–22, 1922–23, 1924–25, 1926–27, 1932–33, 1997–98, 2015–16

Az Újpest FC Magyar Szuperkupa sikerei

3 - Aranyérem – 1992, 2002, 2014

Bajnokok Tornája (BT)

1 - Aranyérem – 1930

Vásárvárosok Kupája (VVK)

1 - Ezüstérm – 1969

Közép-Európai Kupa (KK)

2 - Aranyérem – 1929, 1939

1 - Ezüstérm – 1967

Joan Gamper Trófea

1 - Aranyérem – 1970

Trofeo Colombino

1 - Aranyérem –  1971